Jdi na obsah Jdi na menu
 


Žádná naděje na mír se Sýrií rozdělenou na mini státy (Jamal Khashoggi )

Kolikrát v tomto roce vypadal Západ, že je na pokraji učinit rozhodné kroky proti syrskému režimu, aby ukončil válku s vlastním národem? Kolikrát Západní vůdci mluvili o svém odhodlání vyzbrojit opozici kvalitními zbraněmi, které by jí umožnily ochránit Syřany a skoncovat s pokračující válkou?

Západ to udělal tak několikrát, ale pak ustoupil, opakujíc staré příběhy o tom, že poskytnutí zbraní by mohlo vést k dalšímu utrpení, nebo že se zbraně mohou dostat špatné straně a to by bylo hrozbou pro celý region. Tak co se děje? Je zde někdo, kdo zareaguje, když se Západní svědomí probudí do syrské reality, a přinutí ho, aby se vrátil zpět do stavu lhostejnosti? Jsou to následující principy "nechat je samotné, ať se navzájem pozabíjí a snad nakonec někdo vyhraje“?
Je to Izrael? Už slyším lidi říkat: "Vy vždycky obviňujete Izrael, abyste se vyhnuli obviňování Arabských zemí a těch postižených zemích v regionu (nebo snad ovlivnili zhoršení situace v Sýrii). Ve skutečnosti je Izrael důležitý a vlivný hráč zejména ve Washingtonu, neboť jakmile se začne mluvit o záměru poslat kvalitní zbraně, nebo dokonce zasáhnout, mnozí úředníci promluví a vyjmenují důvody a radí, aby se do této války nezasahovalo. Důvodem jsou pak třeba vysoké náklady, které by mohly dosáhnout až miliardu dolarů, při nutnosti mobilizovat desítky tisíc vojáků a stovky letadel.
"Monumentální úkol"
Ve zprávě odeslané z Pentagonu do Senátu, bylo řečeno, že každý zásah by představoval monumentální úkol stojící miliardy dolarů, které mohou mít negativní dopady na Spojené státy. Dopis byl záměrně zveřejněn, aby každý věděl o tom, že žádný Američan by neměl podporovat zásah v Sýrii. Zvláště po děsivých informacích o plýtvání miliardami dolarů a vysíláním vojáků na smrt do Iráku a Afganistánu v době, kdy hlavní americká města čelí úpadku a špatná ekonomické situaci.
Jak by z toho Izrael těžil? Ti, kteří slyšeli prohlášení izraelských představitelů, velmi dobře vědí, že Izrael jako první varoval před vyzbrojováním opozice. Stejně jako v případě syrského režimu a Íránu, je to zaměřené na nebezpečí vycházející z islámských extrémistů a nadhodnocené síly Fronty al-Nusra a Al-Káidy. Takže, co Izrael chce? Jak vlastně konflikt skončí?
Před několika týdny izraelské armádní rádio citovalo bezpečnostní zdroje, které uvedly: ". Nebude nic co by nás ohrožovalo v příštích 20 letech, protože rozdělení Sýrie do tří mini států se stalo skutečností". Zdroje uvádí, že "zpravodajské hodnocení potvrdilo zřízení kurdského, drúzského, alawitského a sunnitského kantonu v Sýrii podle toho jak je prostor kontrolován režimem v sunitských regionech a v jiných oblastech patřících menšinám.
Rozdělený konflikt, rozdělená Sýrie
Takže současná situace povede v Sýrii k rozdělení? Opozice získává v Aleppu, zatímco režim postupuje v Homsu. Kurdové, al-Kajda, Fronta al-Nusra, Svobodná syrská armáda bojují všude. To je dohoda o ukončení syrského konfliktu? Sunnité získali kontrolu nad severem, režim ovládá jih, kurdské oblasti na východě a sem tam malé oblasti. Je to určitě katastrofické řešení pro sousedy Sýrie, zejména pro Saúdskou Arábii a Turecko. Ale na druhou stranu je to ideální řešení pro Izrael, který budou mít prospěch ze syrského rozdělení do tří slabých států, které jako soupeři nikdy znovu nebudou představovat strategickou hrozbu pro Izrael. Budou rovněž také živeni morálním komplexem, že jsou pouze „etnické“ a „komunální“ země v regionu (dokonce i Írán je někdy takto charakterizován).
Arabský Levant, a to navzdory etnickým a náboženským rozdílům, byl imunní vůči sektářskému rozkolu navzdory slabé státní struktuře a díky dědictví islámské tolerance a udržel se až po Osmanskou říši. Vzestup národní příslušnosti, která zabránila rozdělení a fragmentaci, také hrála hlavní roli. Nicméně po úpadku Iráku a Sýrie v důsledku útlaku a korupce nemají občané obou zemí žádnou jinou možnost, než se uchýlit ke své etnické a náboženské příslušnosti. Zřízení alawitského státu od Homsu až k syrskému pobřeží bude morálně ospravedlňovat izraelské „židovství“ v moderním světě, který odmítá takový druh fanatismu.
Pokud je to vhodné pro Izrael a přijatelné pro Západ, není to rozhodně vhodné pro Saúdskou Arábii a Turecko. Obě země věří v národní jednotu; Saudská Arábie je plně spojena s Arabismem a Turecko je hrdé na své turecké Osmanské dědictví. Jsou spojeny strategickým spojenectvím a silnou příslušností k umírněnému islámu rozšiřujícímu se od Jakarty po Casablancu, který omezuje sektářství. Návštěva generálního náčelníka saudské rozvědky prince Bandara bin Sultan v Rusku minulou středu a jeho prodloužené setkání s ruským prezidentem Putinem, je jistě významnou překážkou při jakémkoliv rozumném řešení syrské krize. Pracují pro řešení, které uspokojí nejdříve syrský lid a pak Saudskou Arábii a její pohled na nový Arabský Východ. Saudská Arábie potvrdila již několikrát, že sdílí hodnoty jednoty lidu a země a svůj závazek zachová i vůči Sýrii takový jaký je. Tady je zaručený vzorec, který chrání zájmy velkých regionálních zemí a syrských menšin při budování jednotné a demokratické Sýrii. Je jediné možné řešení, které zaručuje klid a mír pro všechny, tento stát bude slabý a bude třeba se o něj postarat, aby byly chráněny další země ohroženého regionu. V budoucnu mohou také spřátelené síly chránit bezpečnost společnosti a zabránit dobrodružství díky hloupým rozhodnutím jako je vytvoření islámského státu, drúzského kantonu nebo kurdské provincie.
Jediní účastníci, kteří nebudou chtít spolupracovat, jsou Írán a Hizballáh na jedné straně a Izrael na straně druhé. Ten nebude přímo zasahovat v případě pevných saudsko-tureckých postojů, zatímco Írán a Hizballáh budou odolávat, protože oba chtějí alawitský stát, jinak by Írán ztratil svůj šíitský zatvrzelý sen a možnost zásobovat Hizballáh, který stále zůstává dominantní v Libanonu. Což Saúdská Arábie určitě nechce.
 
noviny al-Hayat 3.. srpna 2013.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář