Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neukradněte syrskou revoluci - Murtaza Hussain

Před dvěma lety, kdy Syřané povstali proti brutální vojenské diktatuře, která vládla zemi poslední čtyři desetiletí, by jen málokoho z nich nenapadlo, že se jejich vlast se změní na zástupné bojiště velmocí sledujících své vlastní vzájemné pomsty. Zatímco obecný názor tvrdí, že syrská revoluce byla "ztracena" - unesena džihádisty a rozdrcena zahraniční represí – tak tato interpretace událostí je hlasitě popírána mnoha samotnými Syřany. Na mnohých místech napříč zemí stále stejné skupinky lidí, které zahájily lidové protesty proti režimu, z velké části mají pod kontrolou boje a mnoho bojovníků bojuje proti režimu, aniž by byli ideologicky spojeni s extremistickými skupinami, jako jsou Islámský stát Iráku, Levant či Džibhatu ´l-Nusra.

Jednoduše řečeno tak argument, že demokratická syrská revoluce již neexistuje, je mylný. Navzdory všem excesům, které byly spáchány opozicí v posledních dvou tragických letech, se většina Syřanů drží jejích principů a pokračují v lidovém boji tváří v tvář obrovské přesile. Ve svém boji za sebeurčení by měli být podporováni použitím všech dostupných prostředků, ale také tím, že revoluce, pro kterou jich tolik zemřelo, jim nebude ukradena.

Měl by jít Západ do války s Assadem?

V kontextu pokračující revoluce by měly být vyhlídky na západní vojenskou intervenci v Sýrii zváženy. Navzdory všem uváděným záměrům, je realita taková, že Spojené státy mají odlišné geopolitické zájmy v regionu, a pokud půjdou do války proti Asadovu režimu, mohly by skončit jako arbitr osudu syrského lidu. Jak bylo zdůrazněno mnoha syrskými pozorovateli, umožnění Západu, aby kontroloval revoluci, bude jen o trochu jiné než přenechat kontrolu zahraničním džihádistům. Každopádně oba mají jiné plány, než jsou plány samotných Syřanů a oba by jednoduše používali zemi jako místo pro prosazování svých již existujících cílů.

Syřané povstali s myšlenkou, která je větší než to, aby byli jednoduše zneužíváni Spojenými státy proti Íránu nebo Rusku, nebo aby byli používáni jako bezpečnostní nárazník pro Izrael. Pokud zásady, na kterých bylo založeno povstání, budou podřízeny zbabělé manipulaci zvenčí, bude to urážka pro všechny ty, kteří obětovali své životy v uplynulých dvou letech. Tvrzení, že USA se budou podílet jako benevolentní a nesobecký hráč, odporují nedávné historii a dobře neobstojí, ani i když je na situaci v Sýrii nahlíženo jako na jedinečnou.

Před nedávným chemickým útokem na damašské předměstí Ghúta bylo v zemi zaznamenáno více než 14 takových útoků, kromě toho že od začátku povstání zemřelo 100tisích dalších Syřanů, kteří byli zabiti konvenčními zbraněmi.  Pokud by americká vláda tvrdila, že tato konkrétní událost označená jako "červená linie" má větší váhu, musí existovat nějaké zdůvodnění toho, proč se tento moment natolik liší od ostatních. Pokud, jak ministr John Kerry prohlásil v nedávném projevu, že scény na sociálních médiích ho přiměly k jednání, pak by bylo pochopitelné, že mohl dospět k stejnému závěru již před lety, kdy podobně strašné scény na začátku konfliktu byly tragicky časté.

Zahraniční účast

Důvod americké angažovanosti je dnes předmětem diskuzí a lze ho chápat pouze díky pohledu na zájmy této země, zejména v souvislosti se stupňujícím se napětím s Ruskem, kdy je třeba zachovat geopolitickou důvěryhodnost svých vojenských hrozeb. Ve skutečnosti je to o tom, jak debata byla vymezena většinou amerických politiků vedle nutné emocionální argumentace určené veřejnosti. I když z pohledu přirozené povahy státnictví na tom není nic neodmyslitelně neférového, tak takovýto způsob jednání skončí podrobením všeobecného přání syrského lidu zájmům, které nejsou jejich vlastní.

Samozřejmě, že cizí mocnosti se již zapojily do syrského konfliktu, v kterém obě strany obdržely zbraně a vojenskou podporu od regionálních mocností, jako je Írán a Saúdská Arábie, stejně jako ze zemí mimo ně, jako je Spojené království a Francie. Ti, kteří odsuzují cizí zásah v Sýrii, citují jen stanovisko k americké vojenské angažovanosti, ale už ignorují ostudné rozhodnutí Hizballáhu vyslat bojovníky do země, aby podpořili Asada, nebo rozšířenou přítomnost íránských a ruských vojenských poradců poskytujících podporu syrské armádě.

Ale skutečnost, že Rusko, Írán a Saúdská Arábie se snaží kontrolovat osud syrského lidu, neznamená to, že by se ostatní zahraniční aktéři měli také snažit dělat to samé ve svůj vlastní prospěch. Spojené státy by neměly jít do války, aby svrhly Asada. Rovněž by neměly provádět "symbolické" vojenské údery čistě proto, aby zachovaly svou vlastní důvěryhodnost , ale také by neměly poškozovat syrské revolucionáře jako zástupce Západní moci. Pouze morální způsob jednání vrátí sílu syrskému lidu na jeho sebeurčení, jenže místo toho je používán jako pěšák v širším geopolitickém boji o moc.

Co by mělo být uděláno?

Co by měly Spojené státy udělat. To, co syrští lidé žádali od začátku: Poskytnout Syřanům zbraně a vybavení, které jim umožní rovné podmínky s režimem, a tedy určit svůj vlastní osud. To je jedna možnost, která nebyla nikdy plně přijata. Údajně kvůli strachu, že tyto zbraně budou dodána mezinárodním džihádistickým skupinám. Ale takový strach je přehnaný, protože syrská společnost je velmi vzdělanou a kosmopolitní společností s velkou identifikovatelnou opozicí, která byla již prověřena Spojenými státy i jeho spojenci v NATO. Chyby z roku 1980 Afghánistánu není třeba opakovat, a mnoho Syřanů samotných se staví nepřátelsky k zahraničním džihádistům podobně jako k Asadovu režimu.

Navíc, pokud by západní mocnosti byly upřímné ve svých humanitárních starostech o Sýrii, pak by mnohem účinnějším gestem než bomby na Damašek, bylo poskytnutí bezpečného přístavu milionům syrským uprchlíkům v Evropě, Spojených státech a dalších Západních zemích.  "Intervence" se nedávno stala kuriózní synonymem pro "válku", ale není tu nic, co by logicky říkalo, že by tak mělo být. Historie ale ve skutečnosti ukazuje, že takové vojenské „intervence " mají tendenci zhoršovat humanitární katastrofy, nikoli je zmírňovat.

Namísto toho by USA měly pomoci vytvořit politické podmínky, za jakých může tato válka bezpečně skončit. Znamená to, že je v rukou Kataru a Saúdské Arábie, aby při jednání s Íránem a Ruskem vytvořili podmínky, za kterých se mohou tyto země smířit s Asadovým odchodem bez ztráty tváře nebo bez hrozeb. Po celou dobu by měla být syrská opozice podporována, aby bylo možné vyjednat vlastní její vlastní osud v post-Asadovské Sýrii a ochránit hodnoty a zásady, na kterých byla zahájena revoluce.

Není příliš pozdě zachránit Sýrii, ale Západní mocnosti musí najít upřímnou dobrou vůli a nikoliv se řítit do další neuvážené války. Posílením samotných Syřanů při vytvoření politických podmínek k ukončení bojů může Západ pomoci Syřanům bez toho, aby ukradl jejich vlastní sebeurčení nebo neúmyslně zhoršil jejich situace

Chyby minulosti nesmí být zopakovány, pokud se má Sýrie stát znovu jednotnou, stabilní a mírovou zemí.

(Zdroj: al-jazeera.net)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář