Jdi na obsah Jdi na menu
 


Válka proti "islamismu" - neustálé hledání nepřítele

 Válka proti „islamismu“ pouze přiživuje nenávist a násilí

Je to asi týden, co britské noviny the Guadian otiskly článek novináře Seumase Milneho, který se zabývá návratem neokonzervativců na poltickou britskou scénu. Je zvláštní, jak jeho článek koresponduje s tím, co se v pátek odehrálo v rámci tzv. potírání organizované zločinu. V pátek kolem 13hod. vtrhly ozbrojené policejní jednotky do dvou islámských center, kde se ten den muslimové a nejen z Prahy shromáždili k páteční modlitbě.

Milne upozorňuje na to, že se znovu vrací ona nebezpečná směs mesiášství a touhy po válce v zahraničí spolu s Honem na čarodějnice doma, která v minulosti přinesla Irák, Afghánistán , Guantánamo a bombové útoky v Londýně či Madridu, nyní je hrdina intervencí Tony Blair opět na scéně, aby tentokrát žádal vojenské zásahy proti „hrozbě radikálního islámu“. Opakuje témata, která jeho a George Bushe už jednou přivedla k podvodům a ke krveprolití ve „válce proti teror“. Nyní bývalý ministerský předseda zahajuje znovu tažené proti „islamismu“, ale na nové rovině.  Za těchto okolností mu nevadí zapojení Ruska do vojenské intervence ani pomoc ozbrojené opozici, které dominují islamisté a džihádisté, ačkoliv vše je jasně proti jakékoliv demokracii. Koneckonců není divu, když mírový vyslanec pro Blízký Východ podpořil egyptskou diktaturu spolu s represivní autokracií Zálivu. Je zvláštní, že se člověku, který se zdiskreditovala vojenskými taženími v muslimském světě a spojenectvím s diktátory a kterého třetina britské veřejnosti považuje za válečného zločince, dostává takové mediální pozornosti. Milne je toho názoru, že důvodem je jeho spojení s částí politického a bezpečnostního aparátu, který má silný vliv na dění v zemi.

Milne říká: „Kampaň proti Islamistickému „extremismu“ je v Británii opět v plném proudu. Ve skutečnosti je to lovecká sezona na Muslimskou komunitu. Protože zprávy za několik posledních týdnů opakovaně informovaly o „islámské spiknutí“.“ Jednalo se o případ, kdy byli někteří učitélé z 25 státních škol obviněni z prosazování striktního pojetí islámu na těchto školách. Bezpečnostní operace „Trojský kůň“ probíhá pod kontrolou tajemníka pro vzdělávání Michael Goveho, neokonzervativní stoupence Blairových válek a všeobecného islamistického honu na čarodějnice.  Vojenští inspektoři nyní obchází školy a tvrdí, že školy jsou pod kontrolou, protože nevyučují „protiteroristický“ program. To vše probíhá bez ohledu na to, že důkazy o salafistickém spiknutí, jsou nepodložené a podstrčené. Například jmenovaní spiklenci opustili školy už před 20 lety a ani jediný jmenovaný v dokumentaci není salafista. Jenže média patřící Goveově mediální skupině se postarala o zpracování faktů pro veřejnost. Tento vykonstruovaný případ má podle Milneho negativní dopad na vzájemné vztahy a důvěru, přestože místní obyvatelé tvrdí,  že ve skutečnosti muslimové a to jak liberální tak konzervativní jsou aktivně zapojeni ve školách svých dětí, aby zlepšily jejich standard a nikoliv školu islamizovali. Výsledkem aféry je také odrazení obyčejných muslimů, aby se účastnili občanského života ve strachu, že budou označeni za „extremisty“. Dalším terčem se také stal muslimský starosta Lutfur Rahman, který byl často popisován v médiích  jako osoba s „extremistickými vazbami“, ačkoliv policejní šetření nic takového nedokázalo, stal se terčem nového mediálního útoku a opakovaného šetření.

Milne ve své kritice neokonzervativců zmiňuje prohlášení Williama Shawcrossa, předsedy Charitativní komise a dalšího neokonzervativního ideologa, ve kterém Shawcross hovoří o nebezpečnosti "islamistického extremismus" ve spojení s charitou a slibuje tvrdá opatření, která tenot problém vymýtí.

Milne ve svém článku připomíná, že oznámení Davida Camerona o zahájení vyšetřování Muslimského bratrstva a jeho spojení s „násilným extremismem“, a to jak v Británii, tak v zahraničí s možností jeho zákazu jako teroristické organizace je mnohem zlověstnější. Organizace, která na území Británie na rozdíl od skutečných extremistů transparentně funguje a v jejích řadách působí mnoho známých osob z místního akademického a vědeckého prostředí. Aby Cameron uklidnil Rijád a byla uzavřena miliardová zbrojní smlouva a aby spojil Británii s rozvíjející se egyptsko-saúdsko-izraelskou osou, hodil jim návnadu. Milně říká: „Západní politika na Blízkém východě nyní hraničí se surrealismem. Velká Británie, USA a jejich přátelé jsou v praxi v jedné řadě s islamisty (a al-Káidou), syrskými povstaleckými sílami, zatímco prohlašují, že pouze podporují „umírněné“, ale ve skutečnosti odmítají těmto rebelům poskytnout rozhodující náskok a podpořit potlačení islamistů v celém regionu. Muslimové z Británie, který dobrovolně bojují, nebo posílají finanční prostředky do Sýrie v efektivním spojenectví s svou vlády, jsou pak zatčeni a obviněni z trestného činu terorismu ve Velké Británii. Jenže paradoxně Britům, kteří šli bojovat do Lybie v roce 2011, bylo dovoleno přicházet a odcházet, jak se jim zlíbilo. Je to pokrytecké a cynické, ale je součástí způsobu manipulace, podpory tyranie a vojenské intervence na Blízkém východě v průběhu století.“

A mezitím vším se v Británii a v dalších zemích stejně jako u nás politici připravují na volby do EU, které se uskuteční příští měsíc. Odsouzení islámského "extremismu" a neexistující spiknutí, spolu s výkřiky o dědictví křesťanství, jsou znakem snahy se vyrovnat s pravicovými populisty. Jenže strachem a nenávistí, kterou nás nyní krmí, nás budou provážet po mnoho dalších let. A to bohužel platí i v případě českých médií a mediální propagandy, která se roztočila kolem zásahu ve dvou modlitebnách islámské nadaci v Praze.