Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tamarrud - egyptské opoziční hnutí (Jana Al Oukla

16. 8. 2013

 Tamarrud

Arabsky: تمرد‎ (tamarrud, znamená „rebelie“ neboli „rebelové“)
 

tamar.jpg

Hnutí Tamarrud bylo založen 28. dubna 2013 aktivisty z Egyptského hnutí pro změny (Kefaya, které tlačilo na politické reformy v Egyptě již v době Mubáraka v letech 2004-5 a bylo zaregistrováno jako opoziční hnutí proti prezidentovi Mursímu. Říká se, že je hnutím těch, kteří v době revoluce seděli u televizí a jen sporadicky se účastnili protestů a nehráli žádnou zásadní roli v revolučních dnech i krátce po nich. Centrem jejich shromažďování byly hlavně kluby a kavárny.  Nyní během tří měsíců se jakoby zázrakem staly jedním z vůdčích sil proti Mursího opozice. I hned si získali důvěru a podporu 14 soukromých satelitních stanicí i dalších opozičních představitelů dokonce z řad některých islámských skupin. Tento zázračný vzestup skupinky mladých aktivistů dává vzniknout mnohým otázkám. Zdá se, že hnutí neobjevilo náhodně a možná bude něco pravdy na tvrzeních, že se jedná o tzv. děti  Fulúl Mubárak (děti Mubárakových lidí, kteří zůstali i po jeho pádu ve svých úřadech a funkcích a tiše vyčkávali na svou příležitost). Jedním ze zakladatelů je mluvčí hnutí Mahmúd Badr (28) novinář a aktivista, který také byl koordinátor hnutí Kefaja dle sociálních sítí se prý hlásí k šiítské větvi islámu. Mezi další zakládající členy a vůdčí osobnosti patří Mohamed Abdelaziz (28) aktivista a Hassan Shahin (23), student žurnalistiky a médií, na základě jehož myšlenky vznikla idea hnutí.
 
tamr-badr.jpgMahmúd Badr
 
Hnutí Tamarrud vystoupilo se svou stručnou peticí, jejímiž hlavními body nebyl program, ale spíše kritika situace, do které se Egypt dostal důsledkem nejen revolučních změn a zkostnatělého aparátu, korupce, ale hlavně několika desetiletí neřešení skutečných ekonomických a sociálních problémů. Stoupenci hnutí žádali vypsání nových prezidentských voleb, zvolení vlády technokratů a výbor, který by prozkoumal ústavní proces, a striktně odmítli výzvy prezidenta k národnímu dialogu a za jedinou alternativu považoval ukončení moci „Muslimského bratrstva“ tzv. bratrzací země a jeho zástupce Muhammada Mursího. Stanovili také termín splnění jejich požadavků a to do 30. června 2013 termín, který označili jako začátek druhé revoluce. S peticí následujícího znění se její protagonisté rozhodli sesbírat, co nejvíce podpisů, aby dosáhli svého cíle.
1.       Nebyla obnovena po roce 2011 bezpečnost
2.       Chudí lidé nemají místo ve společnosti
3.       Vláda musela "prosit" Mezinárodní měnový fond (MMF) o $ 4,8 mld. (£ 3.15bn), aby podpořila státní finance
4.       Lidé se nedočkali spravedlnosti za zabité bezpečnostními silami během revoluce
5.       Ekonomika se zhroutila, roste inflace a přibývá chudých
6.       Egypt následuje Spojené státy.
Množství aktivistů během pár týdnů sesbíralo podpisy blokováním cest, v kavárnách při sledování zápasů UEFA, v klubech, u pokladen v obchodech či v továrnách, kde docházelo k propouštění zaměstnanců. tamar-petice.jpgBěhem krátké doby se jim údajně k 20. červnu podařilo sesbírat 15 milionů podpisů a na konci měsíce proklamovali, že mají již 22 milionů podpisů, které je opravňují zorganizovat egyptské protesty proti Mursímu a vyzvat ho k jeho odstoupení. Navíc se za ně postavili další skupiny jako je hnutí Kefaja, Národní fronta spásy, Národní demokratická strana spojená s Ahmadem Šafíqem a další sekulárně-liberální a protiislámské strany. Dokonce se k protestům připojili i někteří další islámští politici jako vůdce egyptského džihádu Nabíl Naím, bývalý kandidát na prezidenta Abú l-Futúh a jeho strana či křídlo salafistické strany an-Núr. Hnutí Tamarrud také předem zvolilo svého kandidáta na post prezidenta, kterým měl být soudce a člen Ústavního soudu Maher el-Beheirí. Hnutí Tamarrud dokázalo ke své kampani velmi dobře využít sociálních sítí i mnohých médií, které se za ně postavily a díky nim se oficiálně připojovaly k podpisu petice také významné osobnosti jak politického tak kulturního a společenského života. Později se někteří netajili veřejně tím, že petici podepsali i 16x.
Ještě než došlo k velké proti Mursího demonstraci na Tahríru, shromáždilo Muslimské bratrstvo sta tisíce stoupenců prezidenta Mursího na náměstí Rabaa al-Adawia, aby mu vyjádřili podporu. Stoupenci prezidenta Mursího se rozdělili do dvou táborů Mu'ayyid (stoupenci) and Tagarrud (nestranní) a za krátkou dobu se jim podařilo sesbírat 11 milionů podpisů. Od počátku kritizovali hnutí Tamarrud, že manipuluji s lidmi a slouží těm silám, které jsou podporovány stoupenci Mubárakova režimu. Hnutí označili za zloděje revoluce.
mb-kancelar.pngÚtok na sídlo MB v Káhiře, zůstal nepotrestán
Po svržení prezidenta se hnutí postavilo jednoznačně za generála as-Sísího a jmenovaného prezidenta Adlího. I když k některým krokům měli námitky a projevili obavy, tak na výzvu as-Sísího k protestnímu shromáždění, které má dá volnou ruku v boji s „násilím a terorismem“, odpověděli kladně a zmobilizovali svou členskou základnu a zbytek opozičních sil, aby vyjádřil armádě a jejím dalším krokům plnou podporu. Některé skupiny tato výzva překvapila a začali se obávat, že armáda má zcela jiné úmysly než přivést zemi na demokratickou cestu. V této chvíli se již i někteří členové se postavil na stranu pro Mursího koalice s tím, že hnutí Tamarrud pomáhá vrátit Mubárakům režim i za cenu eskalace násilí v případě násilného vyklizení početného protestního shromáždění pro Mursího koalice v čele s Muslimským bratrstvem na náměstní Rabaa Al-Adawija a Nahda.
Egyptská opozice je ale také zodpovědná mnoho násilných akcí, které se událi v minulých měsících před vojenským převratem. Skupinky zaútočili zápalnými láhvemi na prezidentský palác stejně jako na některé státní budovy, bylo zničeno 30 sídel Muslimského bratrstva a byly napadeny a zapáleny 4 autobusy patřící stoupencům Muslimského bratrstva. Výzvy k těmto násilnostem bylo možné nalézt nejen na internetu, ale občas i v prohlášení některých redaktorů televizních či satelitních stanic vedoucí intenzivní kampaň proti Mursímu a Muslimskému bratrstvu. Z přibližně 5tis. protivládních demonstrací, které se konaly za poslední rok z různých důvodů, 2/3 skončili násilnostmi, aniž by došlo k zásahům či mobilizaci bezpečnostních sil.
Nyní je to opět hnutí Tamarrud, které přikládá polínka do již tak rozdmýchaného ohně. Představitelé tohoto hnutí se také nyní dali slyšet, že Muslimské bratrstvo je třeba zakázat a dát na seznam teroristických organizací a odmítají jakékoliv jednání s jejich členy. Vyjadřuje svou oddanost armádě a krokům as-Sísího vládě a zvláště ministra vnitra, přestože se evidentně vrací na scénu staré bezpečnostní složky. Poslední výzva vůdců hnutí ke svým stoupencům, aby zorganizovali skupinky, které budou chránit domy, mešity či kostely v reakci na pokračování dalších protestů pro Mursího stoupenců, vyvolává otázku, zda má být cílem skutečná ochrana obyvatelstva nebo jen provokace protestních průvodů, rozdmýchání konfliktů a tím umožnění jejich následné likvidace bezpečnostními složkami. Není tajemstvím, že mnohé potyčky začaly díky mužům a mladíkům (tzv. baltagi) ozbrojených ať už jen tyčemi, noži či skutečnými zbraněmi v civilních šatech, kteří pod ochranou policie pronikají do davů a útočí na demonstranty muže i ženy.
Hnutí Tamarrud zcela cíleně vědělo jaký způsob propagandy, lidi přitáhne. Tato jednoduchá hesla a jednoduchá řešení ho vynesla až do vysokých politických kruhů. Nicméně bezmezná podpora vojenskému převratu a násilí na části obyvatelstva, je může zase z tohoto výsluní smést. Zvláště, když mnozí upozorňují na to, že pokud opozice měla 30. června tak širokou podporu, proč nepočkala na parlamentní volby a nešla legitimní a demokratickou cestou, ale nechala se zorganizovat skupinkou mladých politicky nezkušených aktivistů.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář