Jdi na obsah Jdi na menu
 


Egypt: nová banánová republika? - John L. Espozito

25. 8. 2013

(John L Esposito je univerzitní profesor a profesor náboženství a mezinárodní vztahů na Univerzitě v Georgetownu.)

Armádní vedení, které odstranilo Muhammada Mursího, věří v svobodu a spravedlivé volby, vládu zákona a v lidská práva.

Současné soudy s vůdci Muslimského bratrstva a propuštění Husního Mubáraka odrážejí poslední kolo dohod mezi Mubarákovými stoupenci v Egyptě a soudnictví a spolu s tím i poslední výzvu k boji za demokracii, právní stát a dodržování lidských práv v Egyptě.
Navzdory tvrzení generála Abdulfattaha as-Sísího a jím ustanoveného prozatímního prezidenta Adlí Mansůra, že převrat podpoří inkluzivní demokratický proces, as-Sísí a nezvolená vláda od začátku démonizuje Muslimské bratrstvo jako teroristy a snaží se je vykořenit. Historické záznamy a fakta týkajících se pozadí stojí v ostrém kontrastu vůči záznamům těch, kteří je svrhli. Muhammad Mursí a strana Svoboda a spravedlnost Bratrstva se dostali k moci prostřednictvím hlasovacích lístků, ne kulek.
Za více než čtyřicet let Muslimské bratrstvo neprovádělo politické nebo náboženské násilí, a to navzdory provokací, zatýkání, zadržování, zmanipulovaní voleb a státem podporovaného násilí. Militantní egyptské islamistické organizace, stejně jako Ajman al-Zawáhirí, současný egyptský vůdce al-Káidy, se dlouho staví proti Bratrstvu kvůli jeho pozvolnému vzestupu a ochotě ke kompromisům dokonce i během předsednictví Mursího. Je ironické a nebezpečné, že vojenská junta nyní záměrně eliminuje schopnosti hlavního proudu vedením Muslimského bratrstva, a tak otevírá cestu extremistům, aby mobilizovali sympatizanty. Zdá se, že se junta poučila a rozhodla se napodobit lekce z Alžíru – jsi schopný zůstat u moci, jestliže jsi ochotný obětovat tisíce svých spoluobčanů (v případě Alžíru cca 200 tisíc).
Prozatímní vláda, nelegitimní produkt vojenského převratu, jedná velmi podobně jako vláda Gamala Abdel Nassera v minulosti. Snaží se rozdrtit a zničit Bratrstvo. Masakruje velké množství členů Bratrstva i další opozice v největší krvavé lázni v moderní egyptské historii. Bezpečnostní síly záměrně používají násilí a zabíjení za účelem vyprovokování pro-Mursího nenásilných protestujících, aby se ozbrojili a začali střílet a to potvrzuje i jejich záměr postavit Muslimské bratrstvo mimo zákon (tak jako to udělal Nasser, ale neudělal ani Sadat ani Mubárak).
Nyní vojenská junta a její jmenovaná vláda se obrací na soudy a zatýká vůdce Bratrstva na základě vykonstruovaných obvinění. Obviňování obětí násilí není naprosto nic nečekaného. Procesy s Mursím a ostatními budou nepochybně další. To je ale dalším krokem v procesu, který se objevil v důsledku egyptské revoluce 2011 vedené mnohými lidmi jmenovanými Mubárakovou vládou zejména v armádě a soudnictví. Tento proces je ve skutečnosti kontrarevoluce. Tajná dohoda mezi armádou a soudy byla patrná z politiky SCAF, invazivního rozhodnutí Ústavního soudu jako je rozpuštění parlamentu s dominující stranou Svoboda a Spravedlnost a salafisty stejně jako Ústavního shromáždění. Toto vše vyvrcholilo jmenování klíčového proti Mursího soudce a bývalého šéfa Nejvyššího ústavního soudu prozatímním prezidentem.
Demokracie je o procesu a právním státu. Armáda a její vláda neprovádí demokratický proces, aby legitimizovala svou moc pomocí parlamentních a prezidentských voleb. Aby zdiskreditovala Bratrstvo, sesadila a nahradila zvolenou vládu a založila svou vlastní legitimitu. Místo toho, aby se as-Sísí a jeho vláda postavili mimo rámec právního státu: s převratem, masakry civilních demonstrantů (včetně mnoha žen a dětí), zatčením a zadržováním stovek vůdců